AUDIOVIZUÁLNÍ FESTIVAL VLTAVA ŽIJE OSLAVÍ „100“ LET REPUBLIKY

TISKOVÁ ZPRÁVA ZE DNE 20.9. 2018

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Agentura Art4promotion připravila již 7. ročník audiovizuálního festivalu VLTAVA ŽIJE, který proběhne ve čtvrtek 27.  a pátek 28. září od 20 hodin v Českých Budějovicích. Součástí festivalu je již tradiční Setkání dětských domovů, které proběhne v pátek 28. 9. ve Sportovně relaxačním areálu v Hluboké nad Vltavou, kde děti čeká spousta zábavy a společných zážitků. „Nevynechali jsme ani jeden rok. Děti se na „Vltavu“ vždycky moc těší. Je to pro ně den plný nových setkání a z večerní audiovizuální show odjíždí s rozzářenýma očima. A přiznám se, že nejen děti, ale i my dospělí. Máme v domově více než 30 dětí a našemu nejmladšímu je 2,5 roku.“ řekl Josef Peiker, ředitel dětského domova v Žíchovci.

JS190204I v letošním roce se bude festival konat dva večery 27. a 28. září. Návštěvníci si budou moct užít řadu audiovizuálních představení, která se budou v pravidelných intervalech opakovat. Tématem, které rozzáří 7. ročník festivalu, je číslo STO. Inspirací letošních oslav je nadcházející výroční naší republiky.

České Budějovice mají jedinečné náměstí, které je samo o sobě již svou rozlohou spojené s číslovkou 100. Letos se tak náměstí Přemysla Otakara II. díky své výjimečnosti stane dějištěm hlavního programu festivalu. Návštěvníci se mohou těšit na premiéru multimediální show „Má Vlast“, která se tak symbolicky odehraje ve vnitřním prostoru náměstí na rozloze 100 x 100 m. Zhruba hodinová show postupně rozehraje 4 projekční věže a odvypráví v obrazech příběh inspirovaný stým výročím Československa. V show nebudou chybět originální scénické prvky, živé obrazy i náročná akrobatická vystoupení. V průběhu show vystoupí na 50 účinkujících. Všechny projekční věže ožijí díky kombinaci projekcí a LED obrazovek, které dohromady vytvoří  300m2 projekčních ploch. POZOR! Ideální pohled diváka na show je ze středu náměstí od kašny směrem ven, ve vnitřním čtverci náměstí!

„Chceme se v symbolech dotknout příběhu naší republiky a prostřednictvím show probudit národní hrdost, abychom si uvědomili, v jaké krásné zemi žijeme, a i to, že to není samozřejmostí a je potřeba ji chránit. Nechceme dogmaticky mapovat historii. Je důležité v lidech probudit emoci, která je spojena s naší krásnou vlastí a rádi bychom předali lidem prostřednictvím příběhu poselství.“ upřesnil Rudolf Střítecký, režisér multimediální show.

Festival bude probíhat i na dalších místech. V letním kině Háječek diváci uvidí premiéru dokumentární vzpomínky „MěSTO České Budějovice“, která vznikla speciálně pro tuto příležitost, a která na „stříbrném plátně“ oživí momentky z uplynulých 100 let života v Č. Budějovicích.

JS190026„Festival Vltava žije patří mezi několik zvlášť významných akcí, které město České Budějovice podporuje. Každý rok přináší festival něco nového a mimo jiné rozvíjí i kulturu a podporuje turistický ruch našeho města. Těší nás, že se letos program uskuteční na více lokacích a ožije nejen Náměstí Přemysla Otakara II., ale také  Letní kino Háječek. Překvapením letošního ročníku je i rozšíření programu až k Temelínu, poznamenal primátor města České Budějovice Jiří Svoboda.

Voda bude hrát hlavní roli během speciální projekce na vodní stěnu v parku u Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. „Promítat budeme oba dny. Zhruba desetiminutová projekce pod názvem „STOpy“ se bude opakovat každých patnáct minut. Začínáme ve 20 hodin, hladina zámeckého rybníčka se uklidní ve 23:30. Součástí bude i noční prohlídka našeho infocentra,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín. A dodal, že vstup je zdarma a pro lidi z Týna nad Vltavou bude zajištěna kyvadlová doprava. Skupina ČEZ je generálním partnerem festivalu.

Dvůr pivovaru Samson rozzáří videomappingová projekce s názvem „STO“. „Máme radost, že můžeme spolupracovat při organizaci atraktivní akce Vltava žije 100, obzvláště v tomto roce, kdy si připomínáme tak významné výročí,“ říká k partnerství generální ředitel Pivovaru Samson Daniel Dřevikovský. „Jsme hrdí na to, že se podílíme na významném kulturním dění v Českých Budějovicích. Jako nejstarší budějovický pivovar máme k tradici velký respekt. Naše účast navíc zapadá do naší koncepce, která si klade za cíl více otevřít Pivovar Samson veřejnosti,“ dodává Dřevikovský.

Na návštěvníky čeká v areálu pivovaru ochutnávka piv Samson, včetně nejlepšího českého ležáku. „Právě v těchto dnech jsme obdrželi významnou cenu z Londýna World Beer Awards. Naše dvanáctka se stala vítězem kategorie nejlepší český ležák pro Českou republiku,“ prozrazuje Daniel Dřevikovský. Kromě jiných piv bude na čepu i legendární nealkoholické Pito, které skončilo ve své kategorii v Londýně stříbrné. „O úspěch se tak podělíme s českobudějovickou veřejností během představení v areálu našeho pivovaru,“ zve všechny generální ředitel Samsonu.

V areálu Čevak ožijí díky laserovému mappingu Vodárenská věž a panoramatickou projekcí „STOletí po kapkách“ vodojem. „Vodárenská věž a vodojem nejsou klasickou památkou, jsou v mnohém výjimečné a firma Čevak je hrdá na to, že může tyto objekty otevřít a zpřístupnit veřejnosti včetně samotných prohlídek v souvislosti s tímto festivalem. Doposud Vodárenskou věž navštívilo již více než 6000 návštěvníků,“ poznamenala mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová.

Všechna audiovizuální představení se budou po oba večery v pravidelných intervalech opakovat. Začátky multimediální show Má Vlast jsou ve 20:30 hod a ve 22:30 hod. Vstup na festival je jako každý rok zdarma!

Generální partner festivalu: Skupina ČEZ. Produkce: art4promotion

Oficiální pivo festivalu: Samson

Oficiální voda festivalu: Šumavský pramen